Audyt energetyczny – premia termomodernizacyjna / remontowa

Premia termomodernizacyjna/ remontowa

Co to jest audyt energetyczny i jakie ma znaczenie przy ubieganiu się o premię termomodernizacyjną / remontową?

Aby uzyskać premię termomodernizacyjną lub remontową, należy przeprowadzić audyt energetyczny. Głównym celem audytu energetycznego jest dobranie optymalnego rozwiązania, które pozwoli zwiększyć efektywność energetyczną budynku, a dodatkowo obniżyć koszty jego utrzymania. Aby to osiągnąć, po pierwsze trzeba zacząć od oceny aktualnego stanu budynku. Następnie dobiera się przedsięwzięcia poprawiające efektywność energetyczną obiektu. Z tych przedsięwzięć tworzy się warianty termomodernizacyjne. Ostatecznym krokiem jest wybór optymalnego wariantu termomodernizacyjnego. Taka ocena umożliwia wyznaczenie zakresu oraz metody racjonalnej modernizacji.

Audyt należy wykonać zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 17 marca 2009 r., dotyczącym szczegółowego zakresu i formy audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów oraz algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, z późniejszymi zmianami.

Poniżej przedstawiamy informacje przybliżające temat premii termomodernizacyjnej lub remontowej.

Co to jest premia termomodernizacyjna?

Premia termomodernizacyjna jest to dofinansowanie przeznaczone na wykonanie termomodernizacji budynków finansowane z Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Projekt koordynowany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego i to on decyduje o przyznaniu premii oraz dokonuje wypłaty. Jest to forma wsparcia, która polega na częściowej spłacie kredytu zaciągniętego na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

Na co można przeznaczyć środki z premii termomodernizacyjnej?

Środki można przeznaczyć na przedsięwzięcie termomodernizacyjne:

  • które doprowadzi do ulepszeń, w następstwie czego inwestorzy zmniejszą zapotrzebowanie na ogrzewanie budynków i wody użytkowej. Efekt działań musi wynosić co najmniej 10% dla budynków, w których modernizacji ulega wyłącznie system grzewczy, a w pozostałych budynkach inwestorzy muszą osiągnąć 25%. W praktyce mowa tu przede wszystkim o ociepleniu przegród, wymianie okien oraz drzwi, montażu rekuperacji czy izolacji instalacji systemu ogrzewania.
  • w wyniku którego inwestorzy zmniejszą straty energii pierwotnej o 25% w lokalnych sieciach ciepłowniczych lub lokalnych źródłach ciepła (budynek musi spełniać wymogi prawa budowlanego w obszarze efektywności energetycznej).
  • zmiany źródła ciepła na odnawialne lub zastosowania wysokosprawnej kogeneracji.
  • wykonania przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła, po zlikwidowaniu lokalnego źródła (inwestorzy muszą osiągnąć oszczędność kosztów wynoszącą co najmniej 20% w skali roku).

Kto może skorzystać z premii termomodernizacyjnej?

Premią mogą być objęci inwestorzy bez względu na status prawny, z wyjątkiem jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych. Dotyczy to np.:

  • wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych,
  • jednostek samorządu terytorialnego,
  • towarzystw budownictwa społecznego,
  • społecznych inicjatyw mieszkaniowych,
  • spółek prawa handlowego,
  • osób fizycznych (w tym właścicieli domów jednorodzinnych).

Osoby, które realizują przedsięwzięcie wyłącznie z własnych środków, nie mają możliwości ubiegania się o premię termomodernizacyjną. Co najmniej 50% kosztów przedsięwzięcia musi być pokryte z kredytu bankowego, a kwota kredytu nie może być niższa od wysokości premii termomodernizacyjnej.

Jaki jest warunek ubiegania się o premię termomodernizacyjną?

Jednym z warunków, jaki należy spełnić aby ubiegać się o premię, jest z pewnością przedstawienie audytu energetycznego. Audyt należy dołączyć do wniosku o premię termomodernizacyjną wraz z wnioskiem kredytowym w banku. Dokument określi zakres oraz parametry techniczne i ekonomiczne przedsięwzięcia, wskazując jednocześnie na najbardziej optymalne rozwiązanie.

Ile można zyskać?

W 2024 roku premia termomodernizacyjna wynosi:

  • 26% kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego
  • 31% kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (jeżeli jego elementem jest montaż odnawialnego źródła energii)

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące premii termomodernizacyjnej odnajdą Państwo na stronie :

Co to jest premia remontowa?

Premia remontowa jest to forma pomocy udzielana inwestorowi ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów w wysokości 25% kosztów na przedsięwzięcie remontowe. Ma ona formę spłaty kredytu zaciągniętego przez inwestora (kwota kredytu musi wynosić min. 50% kosztów).

Na co można przeznaczyć środki z premii remontowej?

W rozumieniu ustawy przedsięwzięciami remontowymi są przedsięwzięcia związane z termomodernizacją, których przedmiotem jest:

  • remont budynków wielorodzinnych, z wyłączeniem ich części stanowiących lokale mieszkalne lub lokale o innym przeznaczeniu,
  • wymiana w budynkach wielorodzinnych okien lub remont balkonów, nawet jeśli służą one do wyłącznego użytku właścicieli lokali,
  • przebudowa budynków wielorodzinnych, w wyniku której następuje ich ulepszenie,
  • wyposażenie budynków wielorodzinnych w instalacje i urządzenia wymagane dla oddawanych do użytkowania budynków mieszkalnych, zgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi.

Ograniczenia:

  • Przedmiotem przedsięwzięć remontowych mogą być wyłącznie budynki wielorodzinne, przez które rozumie się budynki mieszkalne, w których występują więcej niż dwa lokale mieszkalne:
    • których użytkowanie rozpoczęto co najmniej 40 lat przed  złożeniem wniosku o przyznanie premii remontowej lub
    • należące do społecznej inicjatywy mieszkaniowej lub towarzystwa budownictwa społecznego, których użytkowanie rozpoczęto co najmniej 20 lat przed dniem złożenia wniosku o przyznanie premii remontowej, jeżeli budynek ten został wybudowany przy wykorzystaniu kredytu udzielonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego na podstawie wniosków o kredyt złożonych do dnia 30 września 2009 r. lub przy wykorzystaniu finansowania zwrotnego w rozumieniu ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz.U. z 2021 r. poz. 2224 z późn. zm.).
  • Przedmiotem przedsięwzięcia remontowego nie może być ani remont lokali mieszkalnych, ani rozbudowa lub nadbudowa budynku.

Kto może skorzystać z premii remontowej?

Premia przysługuje właścicielom lub zarządcom budynków, z wyłączeniem jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych. Tak, więc o premię remontową mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, społeczne inicjatywy mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe i osoby fizyczne.

Jaki jest warunek ubiegania się o premię remontową?

Jednym z warunków, jaki należy spełnić aby ubiegać się o premię remontową, jest przedstawienie audytu remontowego.

Ile można zyskać? Jaka jest wysokość premii remontowej?

W 2024 r. wysokość premii remontowej wynosi 25% kosztów przedsięwzięcia remontowego.

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące premii remontowej odnajdą Państwo na stronie:

Chcesz się ubiegać o premię termomodernizacyjną / remontową?

Zamów audyt energetyczny w Centrum Audytów Energetycznych. Zapraszamy do Kontaktu!


Kontakt

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza, zadzwoń lub napisz email. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i wątpliwości.

Etapy współpracy
1

Wybierz rodzaj nieruchomości

2

Wypełnij formularz online

3

Odbierz świadectwo charakterystyki energetycznej

Formularz kontaktowy